OpenAI: ChatGPT, biyolojik silah üretiminde küçük bir avantaj sağlıyor

OpenAI‘ın GPT-4‘ü, şirketin kendi yürüttüğü bir araştırmaya göre, biyolojik silahların araştırılması söz konusu olduğunda insanlara normal internete göre sadece küçük bir avantaj sağlayabiliyor. Araştırma, şirketin öncü yapay zeka modellerinin risklerini ve potansiyel kötüye kullanımlarını değerlendirmek üzere geçtiğimiz sonbaharda kurulan OpenAI’ın yeni “Preparedness ekibi” tarafından gerçekleştirildi.

OpenAI’a göre endişelenmeye gerek yok

OpenAI’ın bulguları, GPT-4 gibi güçlü yapay zeka modellerinin teröristlere, suçlulara ve diğer kötü niyetli aktörlere önemli ölçüde yardımcı olabileceğine dair bilim adamları, kanun yapıcılar ve yapay zeka etikçileri tarafından dile getirilen endişelere karşı çıkıyor gibi görünüyor. Öte yandan literatürdeki diğer çalışmalar yapay zekanın biyolojik silah üretenlere ekstra avantaj sağlayabileceği konusunda uyarıda bulunuyordu.

OpenAI’ın çalışması arısı ileri düzey biyoloji uzmanı, diğer yarısı ise üniversite düzeyinde biyoloji eğitimi almış öğrencilerden oluşan 100 katılımcıdan oluşuyordu. Katılımcılar daha sonra rastgele iki gruba ayrıldı: Bir gruba OpenAI’ın gelişmiş yapay zeka sohbet robotu GPT-4’ün özel bir kısıtlamasız sürümüne erişim verilirken, diğer grubun yalnızca normal internete erişimi vardı.

Daha sonra bu guruplardan biyolojik silah yapımıyla ilgili beş araştırma görevini tamamlamaları istendi. Bir örnekte, katılımcılardan Ebola virüsünü sentezlemek ve kurtarmak için adım adım metodolojiyi yazmaları istendi. Verdikleri cevaplar daha sonra doğruluk, yenilik ve bütünlük gibi kriterlere göre 1 ila 10 arasında derecelendirildi.

Çalışmaya göre GPT-4 kullanan grubun biraz daha yüksek doğruluk puanına sahip olduğu görüldü. Ancak OpenAI araştırmacıları bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olmadığını tespit etti. Araştırmacılar ayrıca GPT-4’e güvenen katılımcıların daha ayrıntılı cevaplar verdiğini tespit etti.

Bunun da ötesinde, GPT-4 kullanan öğrenciler bazı görevlerde neredeyse uzman grup kadar başarılı oldu. Araştırmacılar ayrıca GPT-4’ün öğrenci grubunun cevaplarını özellikle iki görev için uzman seviyesine yükselttiğini fark ettiler: büyütme ve formülasyon. Ne yazık ki OpenAI, “bilgi tehlikesi endişeleri” nedeniyle bu görevlerin neleri gerektirdiğini açıklamıyor.

Dış araştırmalar gerekiyor

Bloomberg’e göre, hazırlık ekibi aynı zamanda yapay zekanın siber güvenlik tehditleri potansiyelini ve inançları değiştirme gücünü keşfetmeye yönelik çalışmalar üzerinde de çalışıyor. Ekip geçen sonbaharda kurulduğunda, OpenAI ekibin amacının yapay zeka teknolojisinin risklerini izlemek, değerlendirmek, tahmin etmek, önlemek ve kimyasal, biyolojik ve radyolojik tehditleri azaltmak olduğunu belirtmişti.

Bununla birlikte yeni yapay zeka modeli sadece internete tam erişime sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda OpenAI’ın kaynağını açıklamayacağı çok sayıda bilimsel ve diğer veriler üzerinde eğitilmiş çok modlu bir model. Araştırmacılar GPT-4’ün bilimsel makaleler hakkında geri bildirimde bulunabildiğini ve hatta bilimsel araştırmalarda ortak bir işbirlikçi olarak hizmet verebildiğini keşfetti.

Sonuç olarak, GPT-4’ün katılımcılara örneğin Google’a kıyasla yalnızca marjinal bir destek sağlaması pek olası görünmüyor. Buna bir de araştırmayı yapanların OpenAI’ın iç takımı olduğunu tekrar belirtmek gerekiyor. OpenAI’nin kurucusu Sam Altman yapay zekanın tehlike potansiyeli olduğunu kabul etse de, kendi çalışması en gelişmiş sohbet robotunun gücünü küçümsüyor gibi görünüyor.

En nihayetinde OpenAI’ın çalışmasının dipnotu da aslında duymak istemediğimiz bir konuyu açığa çıkarıyor. Çalışmanın yazarları dipnotta GPT-4’ün genel olarak tüm katılımcılara toplam doğrulukta istatistiksel olarak anlamlı bir avantaj sağladığını belirtiyor.Bu durumda daha kapsamlı ve dış bir araştırmanın yapılma gerekliliğini ortaya koyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir