Kraliçe II. Elizabeth anısına, 23 milyon dolarlık dev madeni para

Geçtiğimiz yıl 96 yaşında hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in anısına dev bir madeni para tasarlandı.

Kraliçe’nin ölüm yıl dönümü öncesinde tanıtılan madeni para, 3.6 kilogram 24 ayar altın ve 6,426 parça pırlantadan üretildi.

“Taç” adı verilen basketbol topu genişliğindeki parça için 3.6 kilogram altın ve 6 binden fazla pırlanta taşı kullanıldı.

Tasarımına kraliçenin ölümünden önce başlanan madeni paranın üretiminde Kraliyet ailesinin ilgili kurumlarının da müdahil olduğu belirtiliyor.

23 MİLYON DOLAR DEĞER

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre, tasarımcı şirket, yasal olarak para sayılmayan, ‘sanat eseri’ olarak adlandırdıkları madeni paraya 23 milyon dolar değer biçti.

Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdıran dünyanın en pahalı madeni parası 1933 tarihli “Double Eagle” (Çift Kartal), Haziran 2021’de düzenlenen bir açık arttırmada 18,9 milyon dolara satılmıştı.

Dünyanın en uzun süre tahtta kalan hükümdarlarından Kraliçe II. Elizabeth, 8 Eylül 2022’de İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde 96 yaşında hayatını kaybetmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir