Ekonomistlere göre Fed ‘fazla’ sıkı

Ekonomistler Fed’in finansal koşulları ‘biraz fazla sıkı’ tuttuğunu düşünmeye başladı.

NABE’nin anketine göre katılımcıların %21’inin ABD merkez bankasının mevcut para politikası duruşunu “çok kısıtlayıcı” olarak değerlendirdi.

NABE’nin bu hafta Washington’da gerçekleştireceği yıllık ekonomi politikası konferansı öncesinde yayınlanan anket sonuçları Fed’in 30-31 Ocak’taki en son politika toplantısından hemen önce, 23-30 Ocak tarihleri arasında derlenmişti.

Fed yetkilileri, 1980’lerin başından bu yana en hızlı sıkılaştırma döngüsünde.

Fed Mart 2022 ile geçen yılın Temmuz ayları arasında politika faizi beş puandan fazla artırdı.

Enflasyon 2023’ün ikinci yarısında hızla gerileyerek finansal piyasalarda merkez bankasının 2024’ün başlarında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı beklentilerini güçlendirdi.

Ocak toplantısında Fed Başkanı Jerome Powell ve meslektaşları politika faizinin değiştirmezken Mart ayındaki bir sonraki toplantının faiz indirimleri için olası bir başlangıç noktası olmayacağının sinyalini verdi.

Piyasada fiyatlamalar gevşemenin Mayıs ayında başlayacağına işaret ediyor.

Powell, sağlam ekonomik büyüme ve güçlü istihdam piyasasını Fed’in sıkılaştırma önlemlerini geri almaya başlamadan önce acele etmemesinin nedenleri olarak gösterdi.

2 Şubat açıklanan istihdam verileri, istihdam artışının yıl başında beklenenden çok daha yüksek olduğunu gösterdi ve 2023’teki istihdam artışı da daha yüksek revize edildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir