Tuğba Danışmaz tarihi başarının perde arkasını anlattı

Türkiye, atletizmde tarihinin ilk Avrupa salon şampiyonluğunu İstanbul’da Tuğba Danışmaz’la gördü. 23 yaşındaki milli atlet, 3 adım atlamada 14.31 ile kendisine ait Türkiye rekorunu geliştirerek altın madalyaya ulaştı.

Tuğba Danışmaz başarısının perde arkasını SÖZCÜ’ye anlattı:

“Depremden sonra devam etmenin anlamı yoktu. Kim için, ne için yapacaktık? Sonra tekrar kendime sordum: Kim için? Yanıtını şuydu: Acı çekenler için. Yüzleri bir nebze olsun gülsün diye… Ekran başından izledilerse umarım onların acılarını bir nebze dindirebilmişimdir. n O kadar tebrik mesajı geldi ki… Ünlüsü ünsüzü, herkes mesaj attı. Hiçbirine yetişemedim. Şarjım da yetmedi! Keşke elimden daha fazlası gelse daha fazlasını yapabilsem. Madalyayı kendim için değil, ülkem için aldım.

“KENDİM İÇİN DEĞİL, ÜLKEM İÇİN”

“Herkesin bir bağımlılığı var. Benim de bağımlılığım, dövmelerim. Toplam 20 dövmem var. Kolumda olimpiyat halkaları… İnşallah bir gün olimpiyat şampiyonu olabilirim. O kadar tebrik mesajı geldi ki… Ünlüsü ünsüzü, herkes mesaj attı. Hiçbirine yetişemedim. Şarjım da yetmedi! Keşke elimden daha fazlası gelse daha fazlasını yapabilsem. Madalyayı kendim için değil, ülkem için aldım.”

“20 DÖVMEM VAR, BİRİ OLİMPİYAT”

Sırtımda bir pusula dövmesi var. İçinde 14.00 yazıyor. 3 adım atlamaya başlamadan önce 14 metre atlayan ilk Türk kadını olmak istiyordum. Bu hedefime ulaştım. Bundan sonra 15 metre… Bunun için gerçekçi olalım. Olmaz diye bir şey yok. Ama yavaş yavaş, ayaklarımız yere basarak gitmeliyiz.”

“İDOLÜM AYŞEGÜL BAKLAVACI”

“Kariyer, duruş ve karakter anlamında Ayşegül Baklacı’yı örnek alıyorum. İlk 3 adım atlamaya başladığımda 13 metre atlayan ilk şampiyon o olmuştu. Ben de “14 metreyi ben atlayacağım” demiştim. Son atlayışta ilk ona koşarak madalya sevincimi onunla paylaştım.”

“PİSTTE KONUŞURUM!”

“Antrenmanlar çok zor. Bazen ‘Yeter’ dediğim çok oldu. Sabah 2 buçuk akşam 2 buçuk saat çalışıyoruz. İlginç ama antrenmanda hiç 14 metre atlamamışımdır. Hatırlamıyorum. Ben yarışçı bir sporcuyum. Pistte konuşurum!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir