RTÜK’e Kızılcık Şerbeti tepkisi

RTÜK, Show TV ekranlarında yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizisindeki kadına şiddet ve zorla evlendirme sahnelerinden dolayı 5 bölüm yayın durdurma ve 1.5 milyon TL’lik para cezası verdi. RTÜK’ün kararına sinirlenen şarkıcı Hadise ise 2018 yılında yaşadığı durumu hatırlatarak tepki gösterdi.

“KIZILCIK ŞERBETİ’NE VERİLEN CEZA ANLAMSIZ VE GEREKSİZ”
Instagram hesabından yaptığı paylaşımda RTÜK’ün kendisine verdiği cezayı hatırlatan Hadise, şu ifadeleri kullandı: “2018 yılında Sıfır Tolerans klibine vurulan erotik damgası ve TV kanallarında yayınlanmaması için verilen yasaktan sonra RTÜK kararları ve yasakları beni artık hiç şaşırtmıyor. O zaman da susmadım yine susmuyorum! Kızılcık Şerbet’i dizisine verilen bu yasağı anlamsız ve gereksiz buluyorum. Kadına şiddeti dizileri yasaklayarak durduramayacağınızı anladığınız ve somut adımlar attığınız günleri görmek dileği ile…”

OYUNCULAR TEPKİLİ

Dizide Doğa karakterini canlandıran Sıla Türkoğlu, “Toplumumuzda kadınlarımızın yaşadığı acı gerçeklerle yüzleştirdiğimiz ve susan kadın karakterler göstermediğimiz için mi?” ifadeleriyle karara tepki gösterdi.

Dizide Alev karakterini canlandıran Müjde Uzman ise paylaşımına, “Sanat; eleştirir. Ayna tutar. İyiye, güzele olan algıyı ve ilgiyi geliştirir. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Biz buradayız” notunu düştü.

YAPIMCI ARKADAŞLAR SESİNİZ ÇIKMAYACAK MI?

Oyuncu Emre Kınay da RTÜK’ün yapımcılara ramazan ayı nedeniyle özel bir uyarı gönderdiğini açıkladı.

Kınay, “RTÜK yapımcılara uyarı göndermiş… 1 ay boyunca kahvaltı, yemek, su dahil içmek yasak sahnelerde… Mesela ölmek üzere olan adama müdahale sahnesi çekilecek su içiremezsiniz. Yoksa cezai şart var. 4. Murat döneminden beter… Sesini çıkaran yapımcı da yok, oyuncu, sanatçı da yok ama herkes laik demokrasiden yana… Hani hiç kimsenin yaşam biçimine karışmamıştınız… Yapımcı arkadaşlar sesiniz çıkmayacak mı? Bu kadar mı korkuyorsunuz? Ya siz siyasetçiler yetmez mi artık…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir