Dünyaca ünlü fizikçi Kaku Odatv’ye konuştu… Türkiye ne yapmalı

Gamze İşler

Michio Kaku, Japon kökenli Amerikalı teorik fizik alanında Henry Semat Profesörü unvanına sahip teorik fizikçi. Bilimin popülerleşmesi ve insanlara ulaşması için çalışıyor. Fizik ve benzeri konular üzerine birçok kitap yazdı.

Bugün İzmir’de gerçekleşen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin “Vicdana Davet” konulu programa konuşmacı olarak katıldı.

Odatv’ye özel konuşan Kaku, Türkiye’ye dördüncü kez geldiğini ifade ederek, ziyaretinden dolayı onore olduğunu dile getirdi.

Michio Kaku; “İzmir İktisat Kongresi’nde refahın bilimden geldiğini konuşacağız. Para basmak, vergi toplamak kesinlikle refah değildir. Bilim aslında refahın kaynağıdır. Bilimin anahtarı da eğitimdir. Gençleri teknoloji üzerinden eğitmek ve Türkiye’yi bu yönde kalkındırmak önemlidir” dedi.

Gelecek yüzyıl içerisinde bizi nasıl bir dünya bekliyor?

Michio Kaku: Geçmişte buhar ve endüstriyel bir devrim oldu. 19. Yüzyılda elektrik üzerinden devrim oldu radyo ve televizyon hayatımıza girdi. Daha sonra kuantumdan bahsedebiliriz. GPS, internet gibi teknolojiler yaşamımızda yer aldı. Şimdi dördüncü evredeyiz yapay zeka, biyoteknoloji, nano teknolojiden bahsedebiliriz. İleride yani beşinci jenerasyonda ise refahtan bahsedebiliriz. Bu durumu kavrayabilen uluslar refah yaşayabilecektir.

Refah seviyesine ulaşabilmek için ülkeler ne yapmalı?

Michio Kaku: Ben California’da büyüdüm. Silikon vadisinin bir hiçlikten doğduğuna şahitlik ettim. Orada harika diyebileceğimiz Stanford Üniversitesi var oraya genç insanlar, genç akıllar, yüksek enerjileri olan insanlar girdi. Daha sonra bu insanların çalışmaları için para desteği yapıldı şirket kurabilmeleri için devlet bu konuda vergi indirimini sağladı. Böylelikle hiçlikten bir Silikon Vadisi ortaya çıkmış oldu. Her ülke bunu yapabilir ancak çok azı yapabiliyor bunu çünkü, bu işin temel sırlarını birçok ülke kaçırıyor.

Türkiye refah seviyesini yükseltebilmesi için ne yapmalı?

Michio Kaku: Türkiye kalkmaya hazır bir roket gibi aslında. Refah seviyesini yükseltmek için sadece bu roketin ateşlenmesi gerekiyor. Burada devlet ve üniversiteler çok büyük rol oynuyorlar. Genç insanların teknoloji eğitimi ve hayal güçlerini geliştirebilmeleri için onlara yatırım yapılmalı, vergi indirimi, teşvik ve burs desteği de sağlayabilinmelidir ki hayal güçlerini ortaya koyabilsinler.

Dolayısıyla yeni endüstriler keşfedilsin yaratılsın ki o endüstriler de refah neslini oluştursun. Geçmişte altın zenginlik demekti. Ancak geleceğimiz için aynı şey söylenemez. Gelecekteki zenginlik “veri” olacak. Genç nesillerin gelecekte sahip oldukları veriler onları refah seviyesine ulaştıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir