Bill Clinton: Putin’in Ukrayna’ya savaş açacağını 2011’de anlamıştım

Eski ABD Başkanı Bill Clinton, New York şehrindeki Yahudi kültür ve toplum merkezi 92nd Street Y’da yaptığı konuşmada, 2011 Davos Dünya Ekonomi Forumu’nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le arasında geçen bir diyaloğu anlattı.

“PUTİN ‘BU MEMORANDUMU DESTEKLEMİYORUM’ DEMİŞ”

76 yaşındaki eski lider, Putin’in “Ukrayna, Belarus ve Kazakistan’ın toprak bütünlüğünü güvence altına alan 1994 tarihli Budapeşte Memorandumu’nu desteklemediğini” kendisine söylediğini belirtti.

ANLAŞMAYA UYUP SİLAH BIRAKMIŞLARDI

Anlaşmaya uygun olarak bu güvence kapsamında Ukrayna, Belarus ve Kazakistan, Sovyetler Birliği’nden kalan nükleer cephanelerini Rusya’ya vermişti.

“PUTİN 2011’DE BANA ‘BU ANLAŞMA BENİ BAĞLAMIYOR’ DEDİ”

Memorandumda, dönemin Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, ABD Başkanı Bill Clinton ve Birleşik Krallık Başbakanı John Major’ın da imzaları yer alıyor.

Clinton, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Putin bana 2011’de, Kırım’ı almadan 3 yıl önce, Boris Yeltsin’le yaptığım ve nükleer silahlarından vazgeçmeleri halinde Ukrayna’nın topraklarına saygı göstereceklerini temin ettikleri anlaşmaya katılmadığını söyledi. Kendisi bana, ‘Boris’in sizinle, John Major’la ve NATO’yla birlikte hareket etmeyi kabul ettiğini biliyorum ama bunu Duma’dan asla geçiremedi. Bizim de radikal milliyetçilerimiz var. Buna katılmıyorum ve desteklemiyorum. Anlaşma beni bağlamıyor’ dedi.”

“O GÜNDEN SONRA SAVAŞIN AN MESELESİ OLDUĞUNU BİLİYORDUM”

Eski ABD lideri, “O günden itibaren savaş sadece bir an meselesi olduğunu biliyordum” diye ekledi.

THE GUARDİAN’DA İLGİNÇ YORUM: PUTİN ZATEN KAFASINDA ANLAŞMAYI HİÇ TANIMADI

Birleşik Krallık’ın önde gelen gazetelerinden The Guardian’ın haberinde, Clinton’ın bahsettiği konuşmanın, Putin’in aslında bu olaylardan çok daha önce memorandumu tanımamaya karar verdiğini gösterdiği yazıldı.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*